## Maharashtra Board Practice Set 16 Class 7 Maths Solutions Chapter 4 Angles and Pairs of Angles

Balbharti Maharashtra State Board Class 7 Maths Solutions covers the 7th Std Maths Practice Set 16 Answers Solutions Chapter 4 Angles and Pairs of Angles.

## Angles and Pairs of Angles Class 7 Practice Set 16 Answers Solutions Chapter 4

Question 1.
The measures of some angles are given below. Write the measures of their complementary angles.
i. 40°
ii. 63°
iii. 45°
iv. 55°
v. 20°
vi. 90°
vii. x°
Solution:
i. Let the measure of the complementary angle be x°.
∴ 40 + x = 90
∴ 40 + x – 40 = 90 – 40
….(Subtracting 40 from both sides)
∴ x = 50
∴ The measure of the complement of an angle of measure 40° is 50°.

ii. Let the measure of the complementary angle be x°.
∴ 63 + x = 90
∴ 63+x-63 = 90-63
….(Subtracting 63 from both sides)
∴ x = 27
∴ The measure of the complement of an angle of measure 63° is 27°.

iii. Let the measure of the complementary angle be x°.
∴ 45 + x = 90
∴ 45+x-45 = 90-45
….(Subtracting 45 from both sides)
∴ x = 45
∴ The measure of the complement of an angle of measure 45° is 45°.

iv. Let the measure of the complementary angle be x°.
∴ 55 + x = 90
∴ 55 + x-55 = 90-55
….(Subtracting 55 from both sides)
∴ x = 35
∴ The measure of the complement of an angle of measure 55° is 35°.

v. Let the measure of the complementary angle be x°.
∴ 20 + x = 90
∴ 20 + x – 20 = 90 – 20
….(Subtracting 20 from both sides)
∴ x = 70
∴ The measure of the complement of an angle of measure 20° is 70°.

vi. Let the measure of the complementary angle be x°.
∴ 90 + x = 90
∴ 90 + x – 90 = 90 – 90
….(Subtracting 90 from both sides)
∴ x = 0
∴ The measure of the complement of an angle of measure 90° is 0°.

vii. Let the measure of the complementary angle be a°.
∴ x + a = 90
∴ x + a – x = 90 – x
….(Subtracting x from both sides)
∴ a = (90 – x)
∴ The measure of the complement of an angle of measure x° is (90 – x)°.

Question 2.
(y – 20)° and (y + 30)° are the measures of complementary angles. Find the measure of each angle.
Solution:
(y – 20)° and (y + 30)° are the measures of complementary angles.
∴ (y – 20) + (y + 30) = 90
∴ y + y + 30 – 20 = 90
∴ 2y+10 = 90
∴ 2y = 90 – 10
∴ 2y = 80
∴ $$y=\frac { 80 }{ 2 }$$
= 40
Measure of first angle = (y – 20)° = (40 – 20)° = 20°
Measure of second angle = (y + 30)° = (40 + 30)° = 70°
∴ The measure of the two angles is 20° and 70°.

Maharashtra Board Class 7 Maths Chapter 4 Angles and Pairs of Angles Practice Set 16 Intext Questions and Activities

Question 1.
Observe the angles in the figure and enter the proper number in the empty place. (Textbook pg. no. 26)

1. m∠ABC = ___°.
2. m∠PQR = ___°.
3. m∠ABC + m∠PQR = ___°.

Solution:

1. 40
2. 50
3. 90

Note: Here, the sum of the measures of ∠ABC and ∠PQR is 90 °. Therefore, they are complementary angles.

## Maharashtra Board Practice Set 15 Class 7 Maths Solutions Chapter 4 Angles and Pairs of Angles

Balbharti Maharashtra State Board Class 7 Maths Solutions covers the 7th Std Maths Practice Set 15 Answers Solutions Chapter 4 Angles and Pairs of Angles.

## Angles and Pairs of Angles Class 7 Practice Set 15 Answers Solutions Chapter 4

Question 1.
Observe the figure and complete the table for ∠AWB.

 Points in the interior Points in the exterior Points on the arms of the angles

Solution:

 Points in the interior point C, point R, point N, point X Points in the exterior point T, point U, point Q, point V, point Y Points on the arms of the angles point A, point W, point G, point B

Question 2.
Name the pairs of adjacent angles in the figures below.

Solution:
i. ∠ANB and ∠ANC
∠BNA and ∠BNC
∠ANC and ∠BNC

ii. ∠PQR and ∠PQT

Question 3.
Are the following pairs adjacent angles? If not, state the reason.

1. ∠PMQ and ∠RMQ
2. ∠RMQ and ∠SMR
3. ∠RMS and ∠RMT
4. ∠SMT and ∠RMS

Solution:

1. ∠PMQ and ∠RMQ are adjacent angles.
2. ∠RMQ and ∠SMR not adjacent angles since they do not have separate interiors.
3. ∠RMS and ∠RMT not adjacent angles since they do not have separate interiors.
4. ∠SMT and ∠RMS are adjacent angles.

Maharashtra Board Class 7 Maths Chapter 4 Angles and Pairs of Angles Practice Set 15 Intext Questions and Activities

Question 1.
Observe the figure alongside and write the answers. (Textbook pg. no. 24)

1. Write the name of the angle shown alongside___.
2. Write the name of its vertex___.
3. Write the names of its arms___.
4. Write the names of the points marked on its arms___.

Solution:

1. ∠ABC
2. Point B
3. Ray BA, ray BC
4. Points A, B, C

## Maharashtra Board Practice Set 14 Class 7 Maths Solutions Chapter 3 HCF and LCM

Balbharti Maharashtra State Board Class 7 Maths Solutions covers the 7th Std Maths Practice Set 14 Answers Solutions Chapter 3 HCF and LCM.

## HCF and LCM Class 7 Practice Set 14 Answers Solutions Chapter 3

Question 1.
Choose the right option.
i. The HCF of 120 and 150 is __
(A) 30
(B) 45
(C) 20
(D) 120
Solution:
(A) 30

Hint:
120 = 2 x 2 x 2 x 3 x 5
150 = 2 x 3 x 5 x 5
∴ HCF of 120 and 150 = 2 x 3 x 5 = 30

ii. The HCF of this pair of numbers is not 1.
(A) 13,17
(B) 29,20
(C) 40, 20
(D) 14, 15
Solution:
(C) 40, 20

Hint:
40 = 2 x 2 x 2 x 5
20 = 2 x 2 x 5
∴ HCF of 40 and 20 = 2 x 5 = 10

Question 2.
Find the HCF and LCM.
i. 14,28
ii. 32,16
iii. 17,102,170
iv. 23,69
v. 21,49,84
Solution:
i. 14 = 2 x 7
28 = 2 x 14
= 2 x 2 x 7
∴ HCF of 14 and 28 = 2 x 7
= 14
LCM of 14 and 28 = 2 x 2 x 7
= 28

ii. 32 = 2 x 16
= 2 x 2 x 8
= 2 x 2 x 2 x 4
= 2 x 2 x 2 x 2 x 2
16 = 2 x 8
= 2 x 2 x 4
= 2 x 2 x 2 x 2
∴ HCF of 32 and 16 = 2 x 2 x 2 x 2
= 16
∴ LCM of 32 and 16 = 2 x 2 x 2 x 2 x 2
= 32

iii. 17 = 17 x 1
102 = 2 x 51
= 2 x 3 x 17
170 = 2 x 85
= 2 x 5 x 17
∴ HCF of 17, 102 and 170 = 17
∴ LCM of 17, 102 and 170 = 17 x 2 x 3 x 5
= 510

iv. 23 = 23 x 1
69 = 3 x 23
∴ HCF of 23 and 69 = 23
∴ LCM of 23 and 69 = 23 x 3
= 69

v. 21 = 3 x 7
49 = 7 x 7
84 = 2 x 42
= 2 x 2 x 21
= 2 x 2 x 3 x 7
∴ HCF of 21, 49 and 84 = 7
∴ LCM of 21, 49 and 84 = 7 x 3 x 7 x 2 x 2
= 588

Question 3.
Find the LCM.
i. 36, 42
ii. 15, 25, 30
iii. 18, 42, 48
iv. 4, 12, 20
v. 24, 40, 80, 120
Solution:
i. 36, 42

∴ LCM of 36 and 42 = 2 x 3 x 2 x 3 x 7
= 252

ii. 15, 25, 30

∴ LCM of 15, 25 and 30 = 5 x 3 x 5 x 2
= 150

iii. 18, 42, 48

∴ LCM of 18,42 and 48 = 2 x 3 x 2 x 2 x 3 x 7 x 2
= 1008

iv. 4, 12, 20

∴ LCM of 4, 12 and 20 = 2 x 2 x 3 x 5
= 60

v. 24, 40, 80, 120

∴ LCM of 24, 40, 80 and 120 = 2 x 2 x 2 x 5 x 3 x 2
= 240

Question 4.
Find the smallest number which when divided by 8,9,10,15,20 gives a remainder of 5 every time.
Solution:
Here, the smallest number for division is LCM of 8, 9, 10,15 and 20.
8 = 2 x 2 x 2
9 = 3 x 3
10 = 2 x 5
15 = 3 x 5
20 = 2 x 2 x 5
LCM of given numbers = 2 x 2 x 2 x 3 x 3 x 5 = 360
∴ Required, smallest number = LCM + Remainder
= 360 + 5
= 365
∴ The required smallest number is 365.

Question 5.
Reduce the fractions $$\frac{348}{319}, \frac{221}{247}, \frac{437}{551}$$ to the lowest terms.
Solution:
i.

ii.

iii.

Question 6.
The LCM and HCF of two numbers are 432 and 72 respectively. If one of the numbers is 216, what is the other?
Solution:
Here, LCM = 432, HCF = 72, First number = 216
First number x Second number = LCM x HCF
∴ 216 x Second number = 432 x 72
∴ Second number = $$\frac{432 \times 72}{216}=432 \times \frac{72}{216}=432 \times \frac{1}{3}=144$$
∴ The other number is 144.

Question 7.
The product of two two-digit numbers is 765 and their HCF is 3. What is their LCM?
Solution:
Here, HCF = 3, Product of the given numbers = 765
Now, HCF x LCM = Product of the given numbers
∴ 3 x LCM = 765
∴ LCM = $$\frac { 765 }{ 3 }$$ = 255
∴ The LCM of the two two-digit numbers is 255.

Question 8.
A trader has three bundles of string 392 m, 308 m and 490 m long. What is the greatest length of string that the bundles can be cut up into without any left over string?
Solution:
The required greatest length of the string is the highest common factor (HCF) of 392, 308 and 490.
∴ 392 = 2 x 2 x 2 x 7 x 7
308 = 2 x 2 x 7 x 11
490 = 2 x 7 x 7 x 5
∴ HCF of 392, 308 and 490 = 2 x 7
= 14
∴ The required greatest length of the string is 14 m.

Question 9.
Which two consecutive even numbers have an LCM of 180?
Solution:
LCM of two consecutive even numbers = 180
But, HCF of two consecutive even numbers = 2
Now, product of the given number = HCF x LCM
= 2 x 180
= 360
To find the two consecutive even numbers, we have to factorize 360.
360 = 2 x 2 x 2 x 3 x 3 x 5
360 = (2 x 3 x 3) x (2 x 2 x 5)
= 18 x 20
∴ The two consecutive even numbers whose LCM is 180 are 18 and 20.

## Maharashtra Board Practice Set 13 Class 7 Maths Solutions Chapter 3 HCF and LCM

Balbharti Maharashtra State Board Class 7 Maths Solutions covers the 7th Std Maths Practice Set 13 Answers Solutions Chapter 3 HCF and LCM.

## HCF and LCM Class 7 Practice Set 13 Answers Solutions Chapter 3

Question 1.
Find the LCM:
i. 12, 15
ii. 6, 8, 10
iii. 18, 32
iv. 10, 15, 20
v. 45, 86
vi. 15, 30, 90
vii. 105, 195
viii. 12,15,45
ix. 63,81
x. 18, 36, 27
Solution:
i. 12, 15

∴ LCM of 12 and 15 = 3 x 2 x 2 x 5
= 60

ii. 6, 8, 10

∴ LCM of 6, 8 and 10 = 2 x 2 x 3 x 2 x 5
= 120

iii. 18, 32

∴ LCM of 18 and 32 = 2 x 2 x 2 x 2 x 3 x 3 x 2
= 288

iv. 10, 15, 20

∴ LCM of 10, 15 and 20 = 5 x 2 x 3 x 2
= 60

v. 45, 86

∴ LCM of 45 and 86 = 2 x 3 x 3 x 5 x 43
= 3870

vi. 15, 30, 90

∴ LCM of 15,30 and 90 = 3 x 5 x 2 x 3
= 90

vii. 105, 195

∴ LCM of 105 and 195 = 5 x 3 x 7 x 13
= 1365

viii. 12, 15, 45

∴ LCM of 12, 15 and 45 = 3 x 3 x 2 x 5 x 2
= 180

ix. 63, 81

∴ LCM of 63 and 81 = 3 x 3 x 3 x 7 x 3
= 567

x. 18, 36, 27

∴ LCM of 18, 36 and 27 = 3 x 3 x 2 x 2 x 3
= 108

Question 2.
Find the HCF and LCM of the numbers given below. Verify that their product is equal to the product of the given numbers:
i. 32, 37
ii. 46, 51
iii. 15, 60
iv. 18, 63
v. 78, 104
Solution:
i. 32 = 2 x 16
= 2 x 2 x 8
= 2 x 2 x 2 x 4
= 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 1
37 = 37 x 1
∴ HCF of 32 and 37 =1
LCM of 32 and 37 = 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 37
= 1184
HCF x LCM = 1 x 1184
= 1184
Product of the given numbers = 32 x 37
= 1184
∴ HCF x LCM = Product of the given numbers.

ii. 46 = 2 x 23 x 1
51 = 3 x 17 x 1
∴ HCF of 46 and 51 = 1
LCM of 46 and 51 = 2 x 23 x 3 x 17
= 2346
HCF x LCM = 1 x 2346
= 2346
Product of the given numbers = 46 x 51
= 2346
∴ HCF x LCM = Product of the given numbers.

iii. 15 = 3 x 5
60 = 2 x 30
= 2 x 2 x 15
= 2 x 2 x 3 x 5
∴ HCF of 15 and 60 = 3 x 5
= 15
LCM of 15 and 60 = 3 x 5 x 2 x 2
= 60
HCF x LCM = 15 x 60
= 900
Product of the given numbers = 15 x 60
= 900
∴ HCF x LCM = Product of the given numbers.

iv. 18 = 2 x 9
= 2 x 3 x 3
63 = 3 x 21
= 3 x 3 x 7
∴ HCF of 18 and 63 = 3 x 3
= 9
LCM of 18 and 63 = 3 x 3 x 2 x 7
= 126
HCF x LCM = 9 x 126
= 1134
Product of the given numbers = 18 x 63
= 1134
∴ HCF x LCM = Product of the given numbers.

v. 78 = 2 x 39
= 2 x 3 x 13
104 = 2 x 52
= 2 x 2 x 26
= 2 x 2 x 2 x 13
∴ HCF of 78 and 104 = 2 x 13
= 26
LCM of 78 and 104 = 2 x 13 x 3 x 2 x 2
= 312
HCF x LCM = 26 x 312
= 8112
Product of the given numbers = 78 x 104
= 8112
∴ HCF x LCM = Product of the given numbers.

Maharashtra Board Class 7 Maths Chapter 3 HCF and LCM Practice Set 13 Intext Questions and Activities

Question 1.
Write the tables of the given numbers and find their LCM. (Textbook pg. no. 19)
i. 6, 7
ii. 8, 12
iii. 5, 6, 15
Solution:
i. Multiples of 6 : 6, 12, 18, 24, 30, 36, 42
Multiples of 7 : 7, 14, 21, 28, 35, 42, 49
∴ LCM of 6 and 7 = 42

ii. Multiples of 8 : 8, 16, 24, 32, 40
Multiples of 12 : 12, 24, 36, 48
∴ LCM of 8 and 12 = 24

iii. Multiples of 5 : 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35
Multiples of 6 : 6, 12, 18, 24, 30, 36
Multiples of 15 : 15, 30, 45, 60
∴ LCM of 5,6 and 15 = 30

## Maharashtra Board Practice Set 11 Class 7 Maths Solutions Chapter 3 HCF and LCM

Balbharti Maharashtra State Board Class 7 Maths Solutions covers the 7th Std Maths Practice Set 11 Answers Solutions Chapter 3 HCF and LCM.

## HCF and LCM Class 7 Practice Set 11 Answers Solutions Chapter 3

Question 1.
Factorize the following numbers into primes:
i. 32
ii. 57
iii. 23
iv. 150
v. 216
vi. 208
vii. 765
viii. 342
ix. 377
x. 559
Solution:
i. 32

∴ 32 = 2 × 2 × 2 × 2 × 2

ii. 57

∴ 57 = 3 × 19

iii. 23

∴ 23 = 23 × 1

iv. 150

∴ 150 = 2 × 3 × 5 × 5

v. 216

∴ 216 = 2 × 2 × 2 × 3 × 3 × 3

vi. 208

∴ 208 = 2 × 2 × 2 × 2 × 13

vii. 765

∴ 765 = 3 × 3 × 5 × 17

viii. 342

∴ 342 = 2 × 3 × 3 × 19

ix. 377

∴ 377 = 13 × 29

x. 559

∴ 559 = 13 × 43

## Maharashtra Board Practice Set 9 Class 7 Maths Solutions Chapter 2 Multiplication and Division of Integers

Balbharti Maharashtra State Board Class 7 Maths Solutions covers the 7th Std Maths Practice Set 9 Answers Solutions Chapter 2 Multiplication and Division of Integers.

## Multiplication and Division of Integers Class 7 Practice Set 9 Answers Solutions Chapter 2

Question 1.
Solve
i. (-96) ÷ 16
ii. 98 ÷ (-28)
iii. (-51) ÷ 68
iv. 38 ÷ (-57)
v. (-85) ÷ 20
vi. (-150) ÷ (-25)
vii. 100 ÷ 60
viii. 9 ÷ (-54)
ix. 78 ÷ 65
x. (-5) ÷ (-315)
Solution:
i. (-96) ÷ 16

ii. 98 ÷ (-28)

iii. (-51) ÷ 68

iv. 38 ÷ (-57)

v. (-85) ÷ 20

vi. (-150) ÷ (-25)

vii. 100 ÷ 60

viii. 9 ÷ (-54)

ix. 78 ÷ 65

x. (-5) ÷ (-315)

Question 2.
Write three divisions of integers such that the fractional form of each will be $$\frac { 24 }{ 5 }$$.
Solution:

1. $$\frac{24}{5}=\frac{24 \times 1}{5 \times 1}=\frac{24}{5}=24 \div 5$$
2. $$\frac{24}{5}=\frac{24 \times 2}{5 \times 2}=\frac{48}{10}=48 \div 10$$
3. $$\frac{24}{5}=\frac{24 \times(-10)}{5 \times(-10)}=\frac{-240}{-50}=(-240) \div(-50)$$

Question 3.
Write three divisions of integers such that the fractional form of each will be $$\frac { -5 }{ 7 }$$.
Solution:

1. $$\frac{-5}{7}=\frac{-5 \times 2}{7 \times 2}=\frac{-10}{14}=(-10) \div 14$$
2. $$\frac{-5}{7}=\frac{-5 \times(-5)}{7 \times(-5)}=\frac{25}{-35}=25 \div(-35)$$
3. $$\frac{-5}{7}=\frac{-5 \times 7}{7 \times 7}=\frac{-35}{49}=(-35) \div 49$$

Question 4.
The fish in the pond below, carry some numbers. (Choose any 4 pairs and carry out four multiplications with those numbers. Now, choose four other pairs and carry out divisions with these numbers.
Examples:
i. (-13) × (-15) = 195
ii. (-24) ÷ 9 = $$\frac{-24}{9}=\frac{-8}{3}$$

Solution:

1. (-13) × 9 = -117
2. 12 × 13 = 156
3. 9 × (-37) = -333
4. (-15) × (-8) = 120
5. $$(-28) \div 12=\frac{-28}{12}=\frac{(-1) \times(28)}{12}=\frac{-7}{3}$$
6. $$12 \div 9=\frac{12}{9}=\frac{4}{3}$$
7. $$9 \div(-24)=\frac{9}{-24}=\frac{9}{(-1) \times 24}=\frac{-3}{8}$$
8. $$(-18) \div(-27)=\frac{-18}{-27}=\frac{(-1) \times 18}{(-1) \times 27}=\frac{2}{3}$$

Note: Problems 2, 3 and 4 have many answers. Students may write answers other than the ones given.

## Maharashtra Board Practice Set 8 Class 7 Maths Solutions Chapter 2 Multiplication and Division of Integers

Balbharti Maharashtra State Board Class 7 Maths Solutions covers the 7th Std Maths Practice Set 8 Answers Solutions Chapter 2 Multiplication and Division of Integers.

## Multiplication and Division of Integers Class 7 Practice Set 8 Answers Solutions Chapter 2

Question 1.
Multiply:

1. (-5) × (-7)
2. (-9) × (6)
3. (9) × (-4)
4. (8) × (-7)
5. (-124) × (-1)
6. (-12) × (-7)
7. (-63) × (-7)
8. (-7) × (15)

Solution:

1. 35
2. -54
3. -36
4. -56
5. 124
6. 84
7. 441
8. -105

Maharashtra Board Class 7 Maths Chapter 2 Multiplication and Division of Integers Practice Set 8 Intext Questions and Activities

Question 1.
In the previous class, we have learnt to add and subtract integers. Using those methods, fill in the blanks below. (Textbook pg. no. 11)

1. 5 + 7 = __
2. 10 + (-5) = __
3. -4 + 3 = __
4. (-7) + (-2) = __
5. (+8) – (+ 3) = __
6. (+8) – (-3) = __

Solution:

1. 12
2. 5
3. -1
4. -9
5. 5
6. 11

Question 2.
Write a number in each bracket to obtain the answer ‘3’ in each operation. (Textbook pg. no. 11)

Solution:

Question 3.
Multiply the given integers and complete the table given below. (Textbook pg. no. 12)

Solution:

## Maharashtra Board Practice Set 7 Class 7 Maths Solutions Chapter 1 Geometrical Constructions

Balbharti Maharashtra State Board Class 7 Maths Solutions covers the 7th Std Maths Practice Set 7 Answers Solutions Chapter 1 Geometrical Constructions.

## Geometrical Constructions Class 7 Practice Set 7 Answers Solutions Chapter 1

Question 1.
Some angles are given below. Using the symbol of congruence write the names of the pairs of congruent angles in these figures.

Solution:
i. ∠AOC ≅ ∠PQR
ii. ∠DOC ≅ ∠LMN
iii. ∠AOB ≅ ∠BOC ≅ ∠RST

Maharashtra Board Class 7 Maths Chapter 1 Geometrical Constructions Practice Set 7 Intext Questions and Activities

Question 1.
Observe the given angles and write the names of those having equal measures.
(Textbook pg. no. 8 and 9)

Solution:
i. ∠ABC and ∠SPM
ii. ∠NIT and ∠SRI
iii. ∠PTQ and ∠RTS

Question 2.
Observe the image shown in the adjacent figure and answer the following questions. (Textbook pg. no. 9)

1. What time does this clock show?
2. What is the measure of the angle between its two hands?
3. At which other times is the angle between the hands congruent with this angle?

Solution:

1. 3 o’ clock.
2. 90°.
3. 9 o’ clock.

Question 3.
Get bangles of different sizes but equal thickness and find the congruent ones among them. (Textbook pg. no. 10)
Solution:
[Students should attempt the above activities on their own.]

Question 4.
Find congruent circles in your surroundings. (Textbook pg. no. 10)
Solution:
[Students should attempt the above activities on their own.]

Question 5.
Take some round bowls and plates. Place their edges one upon the other to find pairs of congruent edges. (Textbook pg. no. 10)
Solution:
[Students should attempt the above activities on their own.]

## Maharashtra Board Practice Set 6 Class 7 Maths Solutions Chapter 1 Geometrical Constructions

Balbharti Maharashtra State Board Class 7 Maths Solutions covers the 7th Std Maths Practice Set 6 Answers Solutions Chapter 1 Geometrical Constructions.

## Geometrical Constructions Class 7 Practice Set 6 Answers Solutions Chapter 1

Question 1.
Write the names of pairs of congruent line segments. (Use a divider to find them.)

i. ___
ii. ___
iii. ___
iv. ___
Solution:
i. seg BG ≅ seg CG
ii. seg NG ≅ seg MG ≅ seg EG ≅ seg RG

Question 2.
On the line below, the distance between any two adjoining points shown on it is equal. Hence, fill in the blanks.

i. seg AB ≅ seg ___
ii. seg AP ≅ seg ___
iii. seg AC ≅ seg ___
iv. seg ___ ≅ seg BY
v. seg __ ≅ seg YQ
vi. seg BW ≅ seg ___
Solution:
i. BC
ii. QW
iii. QZ
iv. AZ
v. AY
vi. AC

Note: The above problem has many solutions. Students may write solutions other than the ones given.

Maharashtra Board Class 7 Maths Chapter 1 Geometrical Constructions Practice Set 6 Intext Questions and Activities

Question 1.
Try to draw triangles with the following data. Can you draw these triangles. If not, look for the reason why you could not draw so. (Textbook pg. no. 7)
i. ∆ABC in which m∠A = 85°, m∠B = 115°, l(AB) = 5cm.
Solution:
m∠A + m∠B = 85° + 115°
= 200°>180°
But the sum of the measures of the angles of a triangle is 180°
Hence, ∆ABC cannot be drawn.

ii. ∆PQR in which l(QR) = 2cm, l(PQ) = 4cm, l(PR) = 2cm.
Solution:
l(QR) + l(PR) = 2 cm + 2cm
= 4 cm
= l(PQ)
But in a triangle, the sum of the length of any two sides of a triangle is always greater than the length of the third side.
Hence, ∆PQR cannot be drawn.

Question 2.
Draw ∆ABC such that l(BC) = 8 cm, l(CA) = 6 cm, m∠ABC = 40°.
Draw a ray to make an angle of 40° with the base BC, l(BC) = 8 cm. We have to obtain point ‘A’ on the ray. With ‘C’ as the centre, draw an arc of radius 6 cm to do so. What do we observe? The arc intersects the ray in two different points. Thus, we get two triangles of two different shapes having the given measures. (Textbook pg. no. 7)
Solution:

Here ∠B is an acute angle. ∠C can be an acute angle or an obtuse angle.
Hence we get two triangles of two different shapes.

Question 3.
Can a triangle be drawn if the three angles are given, but not any side? How many such triangles can be drawn? (Textbook pg. no. 7)
Solution:
Yes a triangle can be drawn.
Since the length of side is not given, any length of side can be selected and then triangle can be constructed. We will get different triangles for different length of sides.

Question 4.
Using the ruler, measure the lengths of seg AB and seg PQ. Are they of same length? Trace the seg AB on a sheet of transparent paper. Now place this new segment on PQ verify that if point A is placed on point P, then B falls on Q. (Textbook pg. no. 7)

l(AB) = ___
l(PQ) = ___
Solution:
l(AB) = 4 cm
l(PQ) = 4 cm
Since the length of two segments is the same, if placed on one another, they will coincide.

Question 5.
From the shape shown below, write the names of the pairs of congruent line segments. (Textbook pg. no. 8)
i. seg AB ≅ seg DC
ii. seg AE ≅ seg BH
iii. seg EF ≅ seg ___
iv. seg DF ≅ seg ___

Solution:
seg EF ≅ seg AD ≅ seg BC ≅ seg HG
seg DF ≅ seg CG ≅ seg AE ≅ seg BH

Question 6.
Take a rectangular paper. Place two opposite sides upon each Other. What do you observe? (Textbook pg. no. 7)
Solution:
Opposite sides of the rectangular paper coincide and hence are congruent.

## Maharashtra Board Practice Set 5 Class 7 Maths Solutions Chapter 1 Geometrical Constructions

Balbharti Maharashtra State Board Class 7 Maths Solutions covers the 7th Std Maths Practice Set 5 Answers Solutions Chapter 1 Geometrical Constructions.

## Geometrical Constructions Class 7 Practice Set 5 Answers Solutions Chapter 1

Construct triangles of the measures given below:

Question 1.
In ∆MAN, m∠MAN = 90°, l(AN) = 8 cm, l(MN) = 10 cm.
Solution:

Question 2.
In the right-angled ∆STU, hypotenuse SU = 5cm and l(ST) = 4cm.
Solution:

Question 3.
In ∆ABC, l(AC) = 7.5 cm, m∠ABC = 90°, l(BC) = 5.5cm.
Solution:

Question 4.
In ∆PQR, l(PQ) = 4.5 cm, l(PR) = 11.7cm, m∠PQR = 90°.
Solution:

Question 5.
Students should take examples of their own and practice construction of triangles.
i. In ∆PQR, l(PQ) = 5 cm, l(QR) = 6.8 cm, l(PR) = 5.5 cm.
ii. In ∆XYZ, l(XY) = 5.7 cm, m∠Y = 120°, l(YZ) = 7 cm.
iii. In ∆RST, l(ST) = 6.7 cm, m∠S = 60°, m∠T = 40°.
iv. In ∆UVW, m∠U = 90°, l(UV) = 5 cm, l(VW) = 6 cm.
Solution:
i. In ∆PQR, l(PQ) = 5 cm, l(QR) = 6.8 cm, l(PR) = 5.5 cm.

ii. In ∆XYZ, l(XY) = 5.7 cm, m∠Y = 120°, l(YZ) = 7 cm.

iii. In ∆RST, l(ST) = 6.7 cm, m∠S = 60°, m∠T = 40°.

iv. In ∆UVW, m∠U = 90°, l(UV) = 5 cm, l(VW) = 6 cm.